(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WQGWSN6G'); Outsourcing pracowniczy a agencja pracy tymczasowej

Pracownicy tymczasowi a outsourcing pracowniczy

Outsourcing pracowniczy a agencja pracy tymczasowej – zastanawiasz się, w czym tkwi różnica? Oba rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców, którzy chcą zoptymalizować koszty pracownicze w firmie. Na pierwszy rzut oka te modele są bardzo podobne. Warto jednak zwrócić uwagę na różnice między outsourcingiem pracowniczym a pracą tymczasową.

Outsourcing pracowniczy – co to jest?

Outsourcing pracowniczy to nic innego jak wykorzystanie źródeł zewnętrznych do realizacji określonych zadań wewnątrz firmy. Jeśli Twoja firma się rozrasta, to naturalnym jest coraz większe zapotrzebowanie na nowych pracowników. Jednocześnie zatrudnienie nowych osób to złożony proces pochłaniający dużo czasu i zasobów finansowych. Outsourcing pracowniczy pozwala zlecić te zadania zewnętrznej firmie. To strategia zarządzania zasobami ludzkimi, która polega na przekazaniu określonych procesów biznesowych zewnętrznemu podmiotowi.

Outsourcing pracowniczy najczęściej znajduje zastosowanie w księgowości, audytach, zaopatrzeniu, branży szkoleniowej czy administracji kadrowo-płacowej. Outsourcing procesowy jest regulowany przepisami Kodeksu Cywilnego.

Co to jest praca tymczasowa?

Pojęcie pracy tymczasowej i pracownika tymczasowego reguluje ustawa z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zgodnie z treścią artykułu 2 pracownik tymczasowy to osoba zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu świadczenia pracy tymczasowej na rzecz zleceniodawcy nazywanego w ustawie pracodawcą użytkownika.

Praca tymczasowa to z kolei wykonywanie na rzecz pracodawcy użytkownika przez czas nie dłuższy niż 18 miesięcy ściśle określonych zadań, które mają charakter doraźny, sezonowy lub okresowy oraz:

  • nie jest możliwe ich terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika,
  • nie jest możliwe ich terminowe wykonane ze względu na nieobecność pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika i delegowanego do realizacji tych zadań.

Praca tymczasowa podlega zapisom Ustawy o Promocji Zatrudnienia.

Pracownicy tymczasowi a outsourcing – korzyści dla Twojej firmy

Outsourcing pracowniczy oraz praca tymczasowa mogą przynieść realne korzyści dla Twojej firmy:

  • Optymalizacja kosztów związanych z rekrutacją pracowników. Wydatki związane z marketingiem rekrutacyjnym, rekrutacją i selekcją pracowników ponosi agencja oferująca outsourcing lub pracę tymczasową.
  • Odciążenie własnego działu HR. Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników realizujących zadania na rzecz Twojej firmy. To zdejmuje z Twojego działu HR obowiązek rozliczania czasu pracy, wypłaty wynagrodzeń, odprowadzania składek ZUS, prowadzenia akt osobowych i in.
  • Łatwiejsze planowanie budżetu. Klarowny system rozliczeń z agencją bazujący na stawce godzinowej lub miesięcznej ułatwia planowanie i kontrolowanie kosztów zatrudnienia w firmie.
  • Lepszy dostęp do pracowników. Agencja dysponuje szeroką i stale aktualizowaną bazą kandydatów. To daje Ci duże pole do wyboru i zwiększa szanse znalezienia pracownika spełniającego wszystkie kryteria. Jednocześnie masz możliwość zatrudnienia jednocześnie większej liczby osób.

Zastanawiasz się między outsourcingiem, a pracą tymczasową. Niezależnie od wybranego modelu Twoja firma zyska pakiet oczywistych korzyści. 

Outsourcing pracowniczy a agencja pracy tymczasowej – poznaj podstawowe różnice

Czym różni się outsourcing pracowniczy od agencji pracy tymczasowej? Poznaj 5 podstawowych różnic:

  1. Stosunek pracy. W outsourcingu pracowniczym nie istnieje stosunek pracy pomiędzy pracownikiem a Twoją firmą. Pracownik jest zatrudniony bezpośrednio przez agencję oferującą tego typu usługę. W przypadku pracownika tymczasowego umowa ma charakter trójstronny i jest zawierana pomiędzy pracownikiem, agencją pracy oraz pracodawcą użytkownikiem, czyli Twoją firmą.
  2. Okres zatrudnienia. Outsourcing pracowników nie ma ram czasowych i najczęściej jest usługą długoterminową. Natomiast praca tymczasowa nie może trwać dłużej niż 18 miesięcy.
  3. Wynagrodzenie. Koszty outsourcingu pracowniczego zależą od cennika konkretnej agencji. Wynagrodzenie pracownika tymczasowego powinno być równe wynagrodzeniom pracowników etatowych w Twojej firmie.
  4. Podstawa prawna. Outsourcing pracowniczy jest regulowany przez zapisy Kodeksu Cywilnego. Praca tymczasowa podlega regulacjom zapisanym w Ustawie o Promocji Zatrudnienia.
  5. Forma rozliczenia. W ramach outsourcingu rozliczenie następuje na podstawie wykonanej pracy. W przypadku pracowników tymczasowych mamy do czynienia z rozliczeniem wg stawki godzinowej.

Szczegółowe porównanie pracy tymczasowej i outsourcingu prezentujemy w poniższej tabeli.

 Cechy Outsourcing procesowy Praca tymczasowa 
 Regulacje prawne    Kodeks Cywilny Ustawa o Promocji Zatrudnienia
 Forma rozliczenia   Na podstawie wykonanej pracy Stawka godzinowa 
 Zatrudnienie     Pracownik zatrudniony przez KolinsPracownik tymczasowy zatrudniony przez Kolins
 Odpowiedzialność    Po stronie Kolins Odpowiedzialność solidarna z pracodawcą

Outsourcing a praca tymczasowa – nadal zastanawiasz się nad wyborem najlepszego modelu? Skontaktuj się z nami. Specjaliści agencji Kolins wybiorą dla Ciebie optymalne rozwiązanie i przygotują indywidualną ofertę.

Blog

Ostatnie
artykuły

Ile może trwać praca tymczasowa

Ile może trwać praca tymczasowa? Jak długo można zatrudnić pracownika przez agencję

Szykują się spore zmiany w kwestii regulacji prawnej zatrudniania cudzoziemców na polskim rynku pracy. Jeżeli projekt nowej ustawy zostanie przeprocesowany w Sejmie, przewiduje się, że od 2025 r. cudzoziemcy w Polsce będą mogli być zatrudnieni wyłącznie na umowę o pracę. Co więcej, projekt ustawy zakłada nakładanie surowych kar na osoby niestosujące się do procedur. Zobacz, jakie zmiany planowane są w projekcie ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy w Polsce.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Zatrudnianie cudzoziemców od 2025 r. – zmiana w przepisach. Co musisz wiedzieć?

Szykują się spore zmiany w kwestii regulacji prawnej zatrudniania cudzoziemców na polskim rynku pracy. Jeżeli projekt nowej ustawy zostanie przeprocesowany w Sejmie, przewiduje się, że od 2025 r. cudzoziemcy w Polsce będą mogli być zatrudnieni wyłącznie na umowę o pracę. Co więcej, projekt ustawy zakłada nakładanie surowych kar na osoby niestosujące się do procedur. Zobacz, jakie zmiany planowane są w projekcie ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy w Polsce.

dobrostan pracowników

Zadbaj o Swoich pracowników

Zadowolenie i komfort pracowników to kluczowe czynniki, które wpływają na sukces każdej firmy. Zarówno osoby zatrudnione w biurze, jak i pracownicy fizyczni zatrudnieni przez agencję pracy tymczasowej, potrzebują odpowiedniego wsparcia, aby czuć się docenionymi oraz zmotywowanymi do efektywnej pracy. Co więcej, właściwa opieka nad zespołem przyczynia się do zmniejszenia rotacji, zwiększenia lojalności oraz budowania pozytywnej atmosfery w miejscu pracy.

outsourcing pracowniczy a agencja pracy tymczasowej

TOP 5 Porad dla Managera podczas Rekrutacji Pracownika

Rekrutacja nowych pracowników to kluczowy proces, który może wpłynąć na przyszły sukces zespołu i firmy. Skuteczne zarządzanie rekrutacją wymaga nie tylko dobrego przygotowania, ale także świadomego podejścia. Oto pięć praktycznych wskazówek dla managerów, które usprawnią ten proces: