(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WQGWSN6G'); Rozmowa kwalifikacyjna - Kolins

Rozmowa kwalifikacyjna

Nie daj się zaskoczyć – poznaj kłopotliwe pytania i już dziś pomyśl nad odpowiedzią

Nie daj się zaskoczyć – poznaj kłopotliwe pytania i już dziś pomyśl nad odpowiedzią

Rozmowa o pracę – czy to dla Polaka, czy dla specjalisty z innego państwa: Mołdawii, Ukrainy, ale też każdego innego kraju – zawsze jest dość stresującym etapem. Konieczność jak najlepszego zaprezentowania zarówno swojej osoby, jak i umiejętności czy doświadczenia wzbudza niepokój, wyzwala dodatkowe ilości adrenaliny, a u niektórych – nawet uczucie paniki. Sprawy nie ułatwiają często podchwytliwe, zadawane przez rekruterów pytania. Dziś przyjrzymy się, które z nich padają najczęściej.

Co prawda podczas rozmowy kwalifikacyjnej obowiązują pewne zasady dotyczące pytań, których rekruter nie może Ci zadać, jednak jest też wiele takich, na które odpowiedź wymaga chwili głębszego zastanowienia. Przyszły pracodawca czy pośrednik nie może np. zapytać Cię o stan cywilny, stosunek do posiadania dzieci czy orientację seksualną. Innymi zakazanymi tematami są poglądy polityczne oraz plany związane z życiem osobistym

Z drugiej strony z powodzeniem może formułować takie kwestie, które sprawdzą Twoją kreatywność. Spodziewaj się zatem, że możesz zostać zapytany np. o to, co powiedziałby o Tobie Twój były szef lub o to, na jakim stanowisku widzisz siebie np. za 5 lat. Przyszły pracodawca może również dociekać, dlaczego to właśnie Ciebie powinien zatrudnić lub co wiesz o firmie, w której chcesz pracować.

Zastanów się, co odpowiesz, kiedy rekruter zapyta Cię o…

Myślisz, że jesteś dobrze przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej? A czy wiesz, czego najbardziej nie lubiłeś w poprzedniej pracy lub jak radzisz sobie z wykonywaniem obowiązków pod presją czasu?

Potrafisz powiedzieć, co Cię motywuje i gdzie szukasz inspiracji? A Twoje mocne strony? Czy wiesz, jak je określić? Na tych i wielu innych pytaniach nawet doskonale rokujący kandydaci często zaliczają tzw. wpadki. Wbrew pozorom wcale nie są one trudne, jednak odpowiedzi na nie wymagają wyjścia poza utarte schematy.

A im bardziej nieszablonowe, tym większa szansa na pozytywny wynik spotkania.

Blog

Ostatnie
artykuły